Jaką rolę odgrywa przedszkole w wychowaniu dziecka

Placówka przedszkolna to miejsce do, którego uczęszcza większość dzieci. Jest to odciążenie dla rodziców zwłaszcza dla mam, które chcą wrócić do pracy. Jednak dla wielu rodziców przedszkole to rodzaj przechowalni dzieci, z którymi najzwyczajniej w świecie nie mają co zrobić w godzinach pracy. Wbrew pozorom na przedszkolu ciąży bardziej odpowiedzialne zadanie. Oprócz tzw. „przechowywania dzieci” opiekunowie przedszkolni muszą wpoić im pewne wartości.

Dziecko nie tylko spędza czas na beztroskiej zabawie ale ma wiele innych zajęć dzięki czemu nabywa różne umiejętności i wiedzę, którą rodzice nie zawsze są w stanie przekazać. Można by tu podawać najróżniejsze przykłady jednak najbardziej powszechnym jest noszenie pieluch. Pewien odsetek dzieci rozpoczynając swoją przygodę z przedszkolem nie potrafi załatwiać swoich potrzeb w toalecie i tu zaczyna się rola Pań przedszkolanek, które pomagają oduczyć dziecko noszenia pieluch.

Taka sama sytuacja nawet bardziej powszechna to samodzielne jedzenie. Są maluch, które nie potrafią same jeść posiłków i niewątpliwie potrzebują w tym zakresie pomocy i również tutaj zaczyna się rola Pań w przedszkolu. Poza podstawowymi elementami, które zostały wymienione dzieci uczą się wielu innych rzeczy tj. liczenie, malowanie, a co najważniejsze poznają rówieśników uczą się nawiązywać wzajemnie kontakty. Można więc stwierdzić, że przedszkole przejmuje część obowiązków rodzica ale nie zwalnia to opiekunów z ingerencji w wychowanie i rozwój dziecka ponieważ to właśnie im powinno zależeć na jak najlepszym ukształtowaniem swojego dziecka.