Prywatne przedszkole-czy warto posłać tam dziecko?

W Polsce ciągle mamy niewystarczającą liczbę miejsc dla dzieci w przedszkolach państwowych. Choć w ostatnich latach sytuacja znacznie się poprawiła to ciągle są lokalizacje w kraju, gdzie nie wszyscy rodzice mają szansę posłać dziecko do państwowej placówki. Bywa i tak, że co prawda są miejsca, ale przedszkole jest bardzo daleko albo działa na tyle krótko, że pracujący rodzice nie są w stanie odebrać dziecka. W takich wypadkach pozostają przedszkola prywatne.

Takich placówek jest dużo i z każdym rokiem otwierają się kolejne. Przeciętny rodzic nie wszystkie jednak przedszkola prywatne może brać pod uwagę, bo wiele z nich ma czesne przewyższające 1000 zł za miesiąc, co jest poza zasięgiem większości rodziców. Na szczęście są i takie, które mają bardziej przystępne ceny. Przedszkola prywatne pod wieloma względami górują nad tymi państwowymi. Przede wszystkim są to jednostki nowe, ładnie zaaranżowane i dobrze wyposażone.

W przedszkolach prywatnych są bardzo małe grupy, dzięki czemu dzieci są tam traktowane indywidualnie. Oferują także bardzo szeroką ofertę zajęć typu: nauka kilku języków obcych do wyboru, rytmika, zajęcia z logopedii, nauka tańca, śpiewu, zajęcia artystyczne. Maluchy wyjeżdżają na liczne wycieczki, organizują teatrzyki, uprawiają własne ogródki, mają regularne lekcje w lesie czy w parku. Przedszkola prywatne są dłużej otwarte, działają także w miesiącach wakacyjnych. Gdy dziecka nie ma w przedszkolu przez kilka dni można sobie odliczyć opłaty za wyżywienie. Aby zorientować się w ofercie przedszkoli prywatnych warto przychodzić na dni otwarte, zabierać dziecko na adaptację.